Planetoida Żywiec i inne polskie akcenty w kosmosie

Planetoida Żywiec i inne polskie akcenty w kosmosie

Kilka tygodni temu sieć obiegła pozytywna informacja prosto z polskiego miasta Żywiec. Dwóch pasjonatów i jednocześnie mieszkańców Żywca odkryło nieznaną dotychczas planetoidę między Marsem a Jowiszem. Odkrycie idealnie zbiegło się w czasie z urodzinami miasta, co skutkowało charakterystyczną nazwą planetoidy. Jak się okazuje, nie jest to jedyny polski akcent w kosmosie.

Polskie planetoidy w przestrzeni kosmicznej

Mimo że Polacy nie latają w kosmos i nie budują miasta na Marsie razem z Elonem Muskiem, także angażują się w badania związane z odkrywaniem przestrzeni kosmicznej. Polska nie posiada wystarczających finansów, by organizować wycieczki kosmiczne, ale zdecydowanie możemy pochwalić się znakomitymi naukowcami.

Planetoida Żywiec jest jednym z najnowszych odkryć Polaków. Planetoida ma około 1,3 km średnicy i wykonuje pełne okrążenie wokół Słońca w czasie 3 lat. Nazwa po ponad 2 latach została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i Instytut Minor Planet Center.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w kosmosie znajdują się także planetoidy: Toruń, Świdwin i Sierpc.

Polacy podbijają kosmos z NASA

Współcześnie mało mówi się o genialnych Polakach, którzy przeczesują kosmos w gronie najlepszych. Wpływ na taki stan rzeczy miała oczywiście burzliwa historia naszego kraju. Warto jednak pamiętać, że w historii świata nie tylko Mikołaj Kopernik był Polakiem, który w dziedzinach związanych z kosmosem dokonał imponujących odkryć. Dobrze jest znać takie nazwiska, jak Heweliusz, Witelo, Rudzki, czy Prażmowski. Właścicielami tych nazwisk są ludzie, którzy przynieśli Polsce dumę.

Nasi rodacy eksplorują kosmos także współcześnie, a najwybitniejsze jednostki mogą poszczycić się współpracą z NASA (National Aeronautics and Space Administration). Na przestrzeni lat był to m.in. Bekker, Lachocki, czy Rostafiński. Panowie doczekali się upamiętnienia i na zawsze zapisali się w historii podboju kosmosu.

Nie sposób pominąć również pierwszego lądowania na Księżycu, które mogło się udać właśnie dzięki pracy wybitnych Polaków. Jednym z nich był Ryszard Kirchner, który wymyślił specjalne paliwo rakietowe, a oprócz tego zadbał także o inne, praktyczne usprawnienia, które w sumie umożliwiły powodzenie całej misji lądowania na Księżycu. Drugim Polakiem był Stanley Stanwyck-Stankiewicz, który został inżynierem NASA i brał udział w takich przedsięwzięciach, jak misja Apollo, czy przy programie Skylab.