Apple: Nowy poradnik bezpieczeństwa dla użytkowników AirTag

Apple: Nowy poradnik bezpieczeństwa dla użytkowników AirTag

Firma Apple wydała zaktualizowany poradnik bezpieczeństwa dla użytkowników w związku z ciągłymi obawami dotyczącymi jej urządzeń AirTag. W poniedziałek Apple udostępniła portal bezpieczeństwa. Ten poradnik zawiera wskazówki, w jaki sposób ludzie mogą chronić siebie i swoje dane.

AirTag to urządzenie przeznaczone do lokalizowania zagubionych przedmiotów za pomocą potężnej sieci Apple „Find My”. Jest to niewielki przedmiot w kształcie przycisku, który można przyczepić do kluczy lub portfela.

Warto tutaj dodać, że zarówno BBC, jak i inne firmy, już wcześniej znalazły dowody na to, że lokalizatory AirTag były używane do śledzenia ludzi.

Nowy osobisty przewodnik dotyczący bezpieczeństwa użytkownika firmy Apple oferuje wsparcie dla osób, które obawiają się lub doświadczają nadużyć, prześladowania i nękania za pomocą technologii. Przewodnik Apple informuje, że zawiera dokładne instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, w jaki sposób użytkownicy mogą się chronić.

Apple AirTag – idealne narzędzie śledzące

Sekcja tego poradnika pokazuje użytkownikom lokalizatorów, co zrobić, jeśli zostaną powiadomieni o niechcianym AirTagu – chodzi o powiadomienie, które pojawia się na ekranie iPhone’a.

Poradnik podpowiada też, co zrobić, jeśli usłyszymy lub znajdziemy AirTag, który nie należy do nas. Ponadto, pokazuje użytkownikom Androida, jak mogą pobrać aplikację, która pomoże ostrzec ich przed nieuczciwymi AirTagami.

W zeszłym tygodniu BBC poinformowało, że kilka kobiet otrzymało powiadomienia o tym, że AirTag śledzi je bez ich wiedzy. Jedna z kobiet powiedziała, że ​​znalazła AirTag przyklejony do wnętrza swojej torby.

Eva Galperin, dyrektor Cyber-Security w Electronic Frontier Foundation, powiedziała, że jeśli powstaje przedmiot, który jest przydatny do śledzenia skradzionych rzeczy, jest on również doskonałym narzędziem do prześladowania.

Firma Apple oznajmiła, że stworzyła już kilka zabezpieczeń w celu ochrony użytkowników, a do tego wciąż pracuje nad znalezieniem kolejnych, bardziej efektywnych rozwiązań w tym obszarze.

Z kolei podobne do AirTagów produkty śledzące, takie jak Tile, nie są wyposażone w zabezpieczenia przed śledzeniem. Aczkolwiek Tile również zakomunikował, że pracują nad taką aktualizacją.

Zalety poradnika Apple

Kiedy Apple uruchomiło AirTag w kwietniu zeszłego roku, pojawiły się zapewnienia, że lokalizatory zostały zaprojektowane do śledzenia przedmiotów, a nie ludzi. Poradnik pokazuje również użytkownikom, w jaki sposób produkty Apple mogą być wykorzystywane do ochrony prywatności i bezpieczeństwa. Można się dowiedzieć:

  • Jak usunąć komuś dostęp do danych o lokalizacji, które zostały mu wcześniej udostępnione
  • Jak automatycznie powiadomić znajomego o bezpiecznym powrocie do domu
  • Jak włączyć alarmowe SOS

Rzecznik Apple powiedział, że firma bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo swoich klientów, a także, że zobowiązana jest do ochrony prywatności i bezpieczeństwa AirTag.