Najnowszy Windows 11… Poniżej oczekiwań?

Najnowszy Windows 11… Poniżej oczekiwań?

Najnowszy system operacyjny Microsoftu ma wiele do zaoferowania, ale wciąż brakuje mu ośmiu funkcji.

Windows 11, najnowszy system operacyjny Microsoftu, oferuje kilka godnych aktualizacji w porównaniu z Windows 10. Nowy system operacyjny ma przeprojektowany interfejs z estetyką bardziej zbliżoną do Maca i kilkoma przydatnymi nowymi funkcjami (w tym łatwiejsze tworzenie wirtualnych pulpitów, widżety, pobieranie aplikacji na Androida i bardziej zintegrowane środowisko Microsoft Teams). Wszystko okej. Tylko że użytkownicy oczekiwali więcej pod względem wydajności i funkcji zwiększających wydajność.

Jednak pomimo tego, że brak niektórych funkcji jest rozczarowujący, system Windows 11 i tak ma wiele do zaoferowania. Oto niektóre ze zmian, jakie użytkownicy chcieliby zobaczyć w systemie Windows 11, ale będą musieli obejść się smakiem:

Opcja pionowego paska zadań

Chociaż w systemie Windows 10 można przesunąć pasek zadań do pozycji pionowej – do lewej lub prawej krawędzi ekranu, rezultat jest często nieco bałaganiarski pod względem interfejsu użytkownika. Wydawało się, że opcja ta zostanie bardziej usprawniona i będzie również dostępna w systemie Windows 11.

Okazuje się jednak, że Microsoft usunął tę funkcję i zachował pasek zadań w dolnej części ekranu.

Wideografia obliczeniowa dla kamer internetowych

Z racji tego, że wiele osób przechodzi na pracę zdalną lub hybrydową, potrzebna jest solidna kamera internetowa. Jest ona niezbędna dla wszystkich połączeń typu Zoom i Teams. Warto zaznaczyć, że iPhone i najnowsze telefony Google Pixel zawierają już obliczeniowe przetwarzanie obrazu w celu poprawy jakości. Fajnie byłoby zobaczyć tę funkcję w systemie Windows 11 dla kamer internetowych. Takie posunięcie mogłoby też dać komputerom PC przewagę nad komputerami Mac M1.

Jednak Microsoft postanowił pominąć ten krok.

Szybsze aktualizacje systemu Windows

Windows 10 opiera się na idei Microsoftu polegającej na oferowaniu systemu Windows jako usługi z ciągłymi aktualizacjami — jest to świetne rozwiązanie, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego komputera. Jednak aktualizacje Windowsa niejednokrotnie działają też bardzo wolno. Z tego względu dobrze byłoby, jeśli Windows 11 zastosowałby podejście bardziej podobne do rozwiązania, jakie przyjęło Google w swoim systemie operacyjnym Chrome.

Wygląda jednak na to, że proces aktualizacji w systemie Win11 będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku Win10.

Szybsze wyłączanie, ponowne uruchamianie i wybudzanie ze stanu uśpienia

Komputery z systemem Windows 10 czasami mogą napotkać wolniejsze zamykanie systemu, ponowne uruchamianie i wybudzanie ze stanu uśpienia. Powodem tego może być zamykanie różnych aplikacji, na przykład takich jak menedżer zadań. Opcje tego typu powinny być znacznie szybsze w systemie Win11.

Niestety Microsoft nie wspomina o żadnych zmianach w tym obszarze.

Gładzik do przeciągania i upuszczania trzema palcami

MacOS oferuje opcję używania trzech palców na gładziku do przeciągania i upuszczania elementów. Natomiast komputery z systemem Windows obecnie wymagają dwukrotnego kliknięcia, aby to zrobić.

Tutaj ponownie Microsoft nie wspomniał o żadnych zmianach.

Łatwiejsze opcje odwrócenia kierunku przewijania

MacOS ułatwia odwrócenie kierunku przewijania myszy. Z kolei w systemie Windows 10 musimy wejść do Rejestru. Taki proces jest znacznie bardziej skomplikowany.

Tutaj dowiesz się, czy Windows 10 wart jest swojej ceny.

Prostsze tworzenie konta użytkownika

W systemie Windows 10 musimy się zalogować, aby utworzyć nowe konto użytkownika. Z kolei firma Microsoft zaleca, aby nowe konto było również dołączone do konta Microsoft. Jednak użytkownicy oczekują, aby tworzenie konta użytkownika było łatwiejsze – bez konieczności logowania i bez zmuszania do utworzenia lub połączenia konta Microsoft.

Niestety Windows 11 Home idzie z tym w przeciwnym kierunku — czyli, musimy mieć konto Microsoft i połączenie internetowe, aby uzyskać aktualizację.

Ulepszona konfiguracja kamer internetowych, mikrofonów i zestawów słuchawkowych

Wraz z rozwojem pracy w domu coraz więcej osób ulepsza swoje konfiguracje komputerowe za pomocą wielu kamer internetowych, mikrofonów i zestawów słuchawkowych. Jednak w systemie Windows 10 trudno jest wybrać urządzenie, którego chcemy używać. Co więcej, czasami wymaga też wyłączenia jednego z pozostałych.

Faktem jest, że Windows 11 dodał kilka przydatnych funkcji dla hybrydowego miejsca pracy. Na przykład możemy korzystać z łatwiejszego tworzenia pulpitu. Jednak zarząd Microsoftu nie omawiał żadnych zmian z perspektywy konfiguracji sprzętu.