Na czym polega odkup sprzętu komputerowego?

Na czym polega odkup sprzętu komputerowego?

Ze względu na stały postęp technologiczny, urządzenia kupione zaledwie kilka lat temu, nie spełniają już wymagań stawianych im obecnie. Z tego powodu zwłaszcza firmy, w przypadku których od prawidłowego funkcjonowania tego typu systemów zależy efektywność i wydajność pracowników, a także całego przedsiębiorstwa, decydują się na wymianę sprzętu komputerowego dość często, zazwyczaj co kilka lat. Używane urządzenia, które nie mają odpowiednich parametrów technicznych, zazwyczaj zajmują tylko niepotrzebne miejsce i generują straty. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na sprzedaż komputerów firmom, które oferują odkup sprzętu komputerowego. Na czym jednak polega taka usługa? Podpowiadamy.

Jak działa odkup sprzętu komputerowego?

Odkup sprzętu komputerowego jest to proces, który zazwyczaj składa się z kilku etapów, a usługę taką oferują wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Najpierw firma, która chce pozbyć się używanych komputerów, powinna stworzyć zestawienie sprzętu przeznaczonego do odkupu. Na tej podstawie przedsiębiorstwo, które oferuje odkup sprzętu, jest w stanie sporządzić wstępną wycenę. W kolejnym etapie należy przekazać do siedziby firmy odkupującej wszystkie urządzenia. Ta z kolei zapewnia kompleksowe wsparcie na całym etapie procesu sprzedaży używanego sprzętu komputerowego. Dlatego przeprowadza audyt techniczny stanu używanych sprzętów, wycenia realną wartość komputerów po eksploatacji, a następnie może zaoferować odkup używanego sprzętu komputerowego bądź też pośrednictwo w sprzedaży takich urządzeń, na przykład pracownikom firmy.

Dla kogo przeznaczony jest odkup sprzętu komputerowego?

Specjalistyczne firmy, które oferują odkup sprzętu komputerowego, swoją ofertę kierują do przedsiębiorstw oraz instytucji, które chcą pozbyć się sporej ilości sprzętu, a więc komputerów stacjonarnych, laptopów, serwerów, urządzeń peryferyjnych, podzespołów czy smartfonów po zakończeniu ich eksploatacji. Działają one zarówno na poziomie jednorazowych transakcji, jak i stałych współprac. Zazwyczaj minimalna liczba urządzeń przekazanych do odkupu to 10 sztuk. Przedsiębiorstwa oferujące odkup sprzętu komputerowego, gwarantują doradztwo i wsparcie na każdym etapie wymiany urządzeń, wdrażając optymalne rozwiązania dla poszczególnych firm.

Jakie usługi obejmuje odkup sprzętu komputerowego?

Odkup sprzętu komputerowego obejmuje audyt techniczny urządzeń, w ramach którego specjaliści określają funkcjonalność i wartość rynkową komputerów. Oceniają parametry wizualne, dzieląc je na kategorie A+, A i B, a także techniczne, testując i obrazując dysk. Na podstawie tego audytu fachowcy mogą przygotować realną wycenę wartości rynkowej sprzętu. W ramach takiej usługi zapewniają również protokoły z trwałego zniszczenia zapisanych danych. Jest to więc kompleksowa usługa polegająca nie tylko na odkupie komputerów lub pośredniczeniu w nich sprzedaży, ale również dotycząca usunięcia wszystkich danych wrażliwych i firmowych potwierdzana odpowiednim dokumentem.