Jak wyczyścić wnętrze komputera

Jak wyczyścić wnętrze komputera

Jeśli chcecie wyczyścić swój komputer, ale nie wiecie, jak zacząć, to z radością służymy naszą pomocą. Bez zbędnych ceregieli, oto jak wyczyścić wnętrze komputera.

Niezbędne przybory do czyszczenia wnętrza komputera

Na początek musimy odłączyć komputer od zasilania i odkręcić tył obudowy. Następnie możemy zdemontować wszystkie części. Pamiętajmy, że jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, możemy najpierw pstryknąć fotkę, żeby wiedzieć, gdzie potem umieścić każdy podzespół.

A więc jakich narzędzi potrzebujemy do czyszczenia obudowy? Najlepszym sposobem na wyczyszczenie wieży komputerowej jest posiadanie pod ręką suszarki do włosów i kilku pędzli o różnych rozmiarach.

Oczywiście każdy może swobodnie korzystać z narzędzi, które posiada w domu. I jeśli nie mamy pędzli, możemy użyć czegoś podobnego – wystarczy stara szczoteczka. Tylko nie szczotkujmy zbyt mocno. A jeżeli nie mamy suszarki, wówczas puszka ze sprężonym powietrzem albo odkurzacz również będą dobrą alternatywą.

Jak używać przyborów do czyszczenia PC?

Za pomocą suszarki usuwamy kurz z całej wieży; wentylatory, kratki, filtry, stacje dokujące HDD itp. Po pozbyciu się kurzu nadchodzi pora na dokładne czyszczenie. Różne rodzaje szczotek, jakich będziemy używać, pomogą nam wyczyścić każdy zakamarek obudowy, bez uszkadzania podzespołów, takich jak karta graficzna, zasilacz, złącza itd.

Dlaczego należy czyścić komputer?

Jeśli nie będziemy właściwie konserwować komputera, zacznie się przegrzewać. A to oznacza, że będzie się losowo wyłączać i ponownie uruchamiać w trakcie użytku.

Wyobraźmy sobie przez moment, że stoimy przed kominkiem w domu. Przez krótki czas możemy przed nim stać i nic się nie stanie. Jednak po chwili zaczniemy odczuwać ciepło, aż w końcu nie będziemy mogli znieść temperatury. To samo dzieje się z brudnym komputerem. W pewnym momencie przegrzanie zacznie spalać podzespoły, zwłaszcza procesor i kartę graficzną.

Jak dokładnie wyczyścić wszystkie podzespoły?

Jak wspomnieliśmy na początku, dzięki suszarce i pędzlom (lub szczotkom) o różnych rozmiarach możemy dokładnie wyczyścić nasz sprzęt. Czyli najpierw odkręcamy śrubokrętem obudowę, zdejmujemy tylną osłonę wieży i wyciągamy wszystkie możliwe elementy. Następnie włączamy suszarkę i ustawiamy ją na średnią moc.

Kiedy większość kurzu zniknie, czas wykorzystać pędzle. Delikatnie szczotkujemy rogi i zakamarki, gdzie gromadzi się najwięcej brudu. I można też użyć tych samych narzędzi do czyszczenia różnych elementów wieży. Zwykle będzie to duży pędzelek do obudowy, a mniejsze do bardziej delikatnych części, takich jak płyta główna i karta graficzna.

I pamiętajmy o wyczyszczeniu wentylatora, filtrów, maskownic i wnęk. Elementy te zwykle gromadzą dużo kurzu i brudu. Radiator, procesor i płytę główną należy wyczyścić delikatną szczotką. Musimy też zachować szczególną ostrożność przy filtrach. Bieżąca woda (niezbyt gorąca) może być najlepszą opcją. Tylko, zanim umieścimy części z powrotem w obudowie, powinniśmy je wysuszyć suszarką.

Żeby wyczyścić komputer, wykonujemy następujące kroki:

  1. Umieszczamy komputer w wygodnej dla nas pozycji do czyszczenia.
  2. Zdejmujemy obudowę.
  3. Wydmuchujemy kurz suszarką.
  4. Delikatnie oczyszczamy podzespoły pędzelkiem.
  5. Myjemy filtry pod bieżącą, letnią wodą i dokładnie je suszymy.
  6. Składamy komputer i gotowe!

Postępując zgodnie z tymi krokami, możemy uzyskać idealnie czystą wieżę, zażegnując problemy z temperaturą i nagłymi przestojami.

Dowiedz się także, jakie są najciekawsze apki na Androida.