Meta zagrożona pozwem zbiorowym o wartości miliarda funtów

Meta zagrożona pozwem zbiorowym o wartości miliarda funtów

Dr Lovdahl Gormsen – ekspert ds. konkurencji, która zamierza pozwać spółkę Meta, informuje, że odszkodowaniem w wysokości 2,3 miliarda funtów mogą podzielić się aż 44 miliony użytkowników Facebooka w Wielkiej Brytanii.

Dr Liza Lovdahl Gormsen twierdzi też, że Meta nadużywała swojej dominacji na rynku, aby ustalić nieuczciwą cenę za bezpłatne korzystanie z Facebooka – danych osobowych użytkowników z Wielkiej Brytanii. Z tego względu zamierza wnieść sprawę do Sądu Apelacyjnego ds. Konkurencji.

Przedstawiciel Meta oświadczył, że użytkownicy mają „znaczącą kontrolę” nad tym, jakie informacje udostępniają.

Nadmierne zyski

Dr Lovdahl Gormsen dodaje, że Facebook nadużywał swojej dominacji na rynku, aby narzucić nieuczciwe warunki przeciętnym obywatelom Wielkiej Brytanii. Tym sposobem wyrobił sobie prawo do wykorzystywania ich danych osobowych.

Dane te, które zebrano w latach 2015-2019, dostarczyły bardzo szczegółowego obrazu korzystania z Internetu, pomagając firmie osiągać nadmierne zyski. Dlatego teraz każda osoba mieszkająca w Wielkiej Brytanii, która w tym okresie korzystała z Facebooka przynajmniej raz, będzie objęta roszczeniem. No, chyba że się rozmyśli i zrezygnuje.

W listopadzie Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii odrzucił roszczenie o odmowę domagania się miliardów funtów odszkodowania od Google w związku z domniemanym nielegalnym śledzeniem milionów iPhone’ów. Google oznajmiło, że ten problem został rozwiązany już dziesięć lat temu.

Usługi bezpłatne

Sąd w tej sprawie stwierdził, iż powód nie udowodnił, że zbieranie danych spowodowało szkodę dla każdej osoby. Nie wykluczył jednak możliwości wystąpienia w przyszłości spraw z powództwa masowego, jeśli będzie istnieć możliwość oszacowania odszkodowania.

Dr Lovdahl Gormsen powiedziała, że sprawy tego typu są dozwolone w Trybunale Apelacyjnym ds. Konkurencji. I w rezultacie jej sprawa jest w stanie dochodzić odszkodowania w imieniu 44 milionów brytyjskich użytkowników Facebooka.

Meta odrzuciła te zarzuty, twierdząc, że ludzie korzystają z bezpłatnych usług, ponieważ uważają je za przydatne, a do tego mają kontrolę nad tym, w jaki sposób Meta wykorzystuje ich dane.

„Dostarcz wartość”

Przedstawiciel Meta oświadczył, że ludzie mają darmowy dostęp do tych usług. Wybierają te usługi, ponieważ zapewniają im wartość. A do tego dają im znaczącą kontrolę nad tym, komu i jakie informacje udostępniane są na platformach Meta.

Meta dodaje, że potrzebna była spora inwestycja, aby stworzyć narzędzia, które to umożliwiają.

Jakby nie było, jest to kolejna sprawa, która ląduje na liście pozwów kierowanych w stronę Meta. Niedawno Federalna Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych otrzymała zielone światło, aby pozwać Metę do sądu w związku z przepisami antymonopolowymi.

Meta zapewniła, że tę sprawę na pewno wygra w sądzie.

Więcej podobnych wiadomości można znaleźć na https://telewizjacentrum.pl