Jak dbać o klawiaturę komputerową?

Jak dbać o klawiaturę komputerową?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy, młodszy i starszy, korzysta z komputera. Potrzebny stał się on zarówno do pracy, nauki, jak i rozwijania swojego hobby. Klawiatury komputerowe umożliwiają ręczne sterowanie komputerem i wprowadzanie danych. Na rynku znaleźć można wiele modeli. Różnią się one od siebie nie tylko układem przycisków, budową i sposobem komunikacji z komputerem, ale i ciekawymi funkcjami dodatkowymi. Jeżeli jesteś posiadaczem komputera, wiedza jak zadbać o klawiaturę z pewnością Ci się przyda!

Klawiatura komputerowa – rodzaje

Klawiatury komputerowe rozróżnić można ze względu na ich mechanizm działania. Do najpowszechniejszych należą:

  • klawiatury mechaniczne,
  • klawiatury membranowe,
  • klawiatury hybrydowe,
  • klawiatury nożycowe,
  • klawiatury motylkowe.

Każda z wymienionych klawiatur jest wyjątkowa i potrzebuje nieco innej pielęgnacji. Dbanie o klawiaturę jest konieczne, aby w świetnym stanie mogła służyć jeszcze dłużej! Klawiatury mechaniczne nie posiadają membrany, a jej klawisze naciskają na plastikowe przełączniki. Warto zaznaczyć, że każdy przycisk działa niezależnie od pozostałych. Czy model ten ma wady? Niektórzy mogą zwrócić uwagę na jego głośność.

Membranowa klawiatura to najpopularniejszy rodzaj. Jej charakterystyczną cechą są klawisze z niewielkim skokiem. Użytkownicy doceniają ją za cichą pracę, możliwą dzięki gumowym wypustkom. W klawiaturze hybrydowej producenci zastosowali przełączniki sprężynowe i czujniki elektrostatyczne. Pozwala to na bardzo szybką pracę, gdyż specjalny czujnik już w połowie odległości rejestruje kliknięcie. Jeżeli korzystasz z laptopa, bardzo prawdopodobne jest, że piszesz na nim właśnie dzięki klawiaturze nożycowej. Swoją nazwę zawdzięcza mechanizmowi o kształcie nożyczek. Klawiatury komputerowe nożycowe charakteryzują się trwałością, jednak utrzymanie ich w czystości dla wielu stanowi wyzwanie.

Klawiatura motylkowa jest bardzo dobrze znana wszystkim, którzy korzystają z komputerów marki Apple. Firma ta postanowiła stworzyć dla swoich MacBooków sprzęt z wyjątkowo niskim skokiem klawisza. Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć grubość całego urządzenia. W nowszych modelach MacBooków (po 2019 roku) ten typ klawiszy zastąpiła klawiatura Magic Keyboard, również opracowana przez Apple.

Jak dbać o klawiaturę komputerową?

Klawiatury komputerowe są niestety łatwo brudzącym się i uciążliwym w czyszczeniu akcesorium. Wymagają jednak regularnej pielęgnacji ze względu na komfort pracy czy możliwość uszkodzenia sprzętu przez dostający się między klawisze brud. Aby skutecznie wyczyścić klawiaturę, przede wszystkim warto odłączyć ją od komputera. Przydadzą się patyczki do uszu, sprężone powietrze i specjalne środki do czyszczenia elektroniki zawierające alkohol izopropylenowy. Nie powinniśmy korzystać z waty czy papieru toaletowego, gdyż te łatwiej się rwą i ich resztki mogą pozostać pod klawiszami.

Aby skutecznie usunąć nakładki przycisków, użyj płaskiego śrubokrętu lub specjalnego ściągacza do klawiszy. Sprężonym powietrzem łatwo usuniesz brud ze szczelin między klawiszami. Klawiatury komputerowe można też oczyścić pędzelkiem, usuwając delikatnymi ruchami zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc. Wystarczy użyć jeszcze miękkiej ściereczki oraz patyczków do uszu, aby w połączeniu ze środkiem czyszczącym przemyć wierzch i boki klawiszy. To oczywiście bardzo powierzchowne czyszczenie. Od czasu do czasu warto zdjąć wszystkie klawisze i wyczyścić indywidualnie je oraz znajdująca się pod nimi powierzchnię. Ściągnięte przyciski wystarczy umyć w ciepłej wodzie z detergentem. Ważne jest, aby upewnić się potem, czy dokładnie wyschły. Założenie na klawiaturę wilgotnego klawisza może mieć fatalne skutki.

Kiedy należy wymienić klawiaturę?

Klawiatury komputerowe dostępne na https://hamamobile.pl/klawiatury-komputerowe,, jak każdy sprzęt elektroniczny, z czasem zużywają się i niszczeją. Uszkodzenia mogą być czysto mechaniczne. Z powodu różnych uszkodzeń przyciski mogą odpaść czy się połamać. Najczęściej nadruk na klawiszach płowieje i jest ścierany przez częste używanie. Niekiedy problem leży głębiej i wiąże się z uszkodzeniem wewnętrznych komponentów klawiatury, co może sprawić, że na przykład niektóre przyciski przestają całkowicie działać. Nie każda usterka musi koniecznie sprawiać, że należy wymienić klawiaturę na inną. Wypłowiałe klawisze, choć psują estetykę sprzętu, nadal często nadają się do użytku.

Niestety wyraźne uszkodzenia klawiatury, takie jak połamane czy brakujące klawisze oraz niedziałające przyciski, to wyraźny sygnał, że warto wymienić sprzęt na nowy. Klawiatury komputerowe do komputerów osobistych nie są pod tym względem szczególnie problematyczne. Wystarczy kupić nową, odpowiadającą nam klawiaturę i podłączyć ją do komputera zamiast starej. Bardziej skomplikowana jest wymiana klawiatury w laptopie. Tutaj koszta będą znacznie większe, zalecamy również nie dokonywać tego w domu, tylko udać się do profesjonalnego serwisu.