Elon Musk wyznacza nowy cel dla pierwszego lotu orbitalnego Starship SpaceX

Elon Musk wyznacza nowy cel dla pierwszego lotu orbitalnego Starship SpaceX

Największa rakieta miliardera może wystartować jeszcze przed końcem roku szkolnego.

Elon Musk, założyciel SpaceX, dąży do tego, aby Starship wyleciał w kosmos w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Starship to statek kosmiczny nowej generacji, którego NASA planuje użyć do wysłania astronautów z powrotem na powierzchnię Księżyca. Z kolei Musk ma nadzieję, że do końca dekady wehikuł pojawi się na Marsie.

W poniedziałek Musk napisał na Twitterze, że pierwszy lot orbitalny statku kosmicznego odbędzie się z silnikami Raptor 2, ponieważ są one znacznie bardziej wydajne i niezawodne. Do przyszłego miesiąca powstanie 39 nadających się do lotu silników, a kolejny miesiąc przeznaczony będzie na integrację. Musk uważa, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, testy lotu orbitalnego będzie można przeprowadzić już w maju.

Raptor 2 jest o 25% silniejszy od swojego poprzednika

Raptor 2 został zaprojektowany tak, aby był o ponad 25% mocniejszy niż jego poprzednik. Musk wcześniej wyrażał zaniepokojenie tempem produkcji silników Raptor przez SpaceX, ostrzegając, że może wystąpić możliwe bankructwo, jeśli firma nie zwiększy tempa produkcji.

Dyrektor generalny planuje wykorzystać Starship do jednoczesnego wystrzelenia większej liczby szerokopasmowych satelitów Starlink. Musk powiedział, że przychody z globalnego serwisu internetowego są kluczem do jego większych ambicji związanych z wysłaniem statku kosmicznego na Marsa.

Przejście na silniki Raptor 2 oznacza również, że prototypy Super Heavy Booster i Starship, które SpaceX niedawno testował w swoim zakładzie rozwojowym Starbase w Teksasie, prawdopodobnie nie będą pojazdami używanymi w pierwszej misji orbitalnej. Oczekuje się, że zaktualizowany wzmacniacz i statek zostaną wkrótce wprowadzone na stanowisko testowe.

Gdy wszystko będzie gotowe, wejdzie w życie plan, który zakłada, że pierwsza wyprawa statku kosmicznego w kosmos obejmie wystrzelenie z bazy gwiezdnej, podróż na orbitę, a następnie lądowanie na miękkiej wodzie u wybrzeży Hawajów. Oczekuje się, że booster powróci do lądowania na lądowisku na wodach Zatoki Meksykańskiej.

Przeczytaj też informacje o planach Muska związanych z kolonizacją Marsa.

Oczekiwanie na ocenę Federalnej Administracji Lotnictwa

Produkcja silników nie jest jedyną przeszkodą, którą należy pokonać przed startem. SpaceX wciąż czeka również na Federalną Administrację Lotnictwa, aby zakończyć przegląd środowiskowy i wydać licencję na start na orbitalną misję testową. FAA kilkakrotnie przesuwała planowaną datę wydania ostatecznej oceny środowiskowej i obecnie oczekuje, że będzie gotowa do publicznego udostępnienia 28 marca.

Ocena zasadniczo określi, czy start statku kosmicznego może ruszyć do przodu tak szybko, jak to możliwe, czy też potrzebne będzie więcej czasu na bardziej zaangażowany przegląd wpływu na środowisko, co może potrwać kilka miesięcy lub dłużej.