Wojna na Ukrainie: znaleziono setki fałszywych witryn charytatywnych

Wojna na Ukrainie: znaleziono setki fałszywych witryn charytatywnych

Jak się okazało, oszuści internetowi otworzyli setki fałszywych witryn charytatywnych, aby naciągać osoby, które chcą przekazywać darowiznę dla obywateli Ukrainy. Fałszywe strony internetowe wykorzystywały branding organizacji charytatywnych, takich jak Save the Children. A niektórzy oszuści udawali nawet, że dostarczają sprzęt żołnierzom na linii frontu.

Jeden z szefów organizacji charytatywnej nazwał tę praktykę „okropnością” i powiedział, że odpowiedzialne za ten bezczelny czyn osoby zabierają pieniądze potrzebującym dzieciom na całym świecie.

W toku dochodzenia zidentyfikowano fałszywą stronę pod nazwą Save Life Direct – która twierdziła, że zebrała 100 000 dolarów. Strona była zarejestrowana na mężczyznę z Abudży w Nigerii. Reporterzy z BBC namierzyli Nigeryjczyka, który podczas rozmowy początkowo twierdził, że wysyła datki do „przyjaciela” w zachodniej Ukrainie.

Później przyznał, że strona wcale nie uzbierała 100 000 dolarów. I powiedział, że dostarczy dowód, że strona jest prawdziwa. Jednakże nie dotrzymał swojej obietnicy. Następnego dnia witryna została usunięta.