Aktorki „wymazane” z Internetu przez chińskie władze

Aktorki „wymazane” z Internetu przez chińskie władze

Chińska Partia Komunistyczna w ostatnich latach intensywnie wspiera rozwój swojego przemysłu rozrywkowego. Jednak martwi się również tym, jaki wpływ wywierają celebryci na wartości kraju. Zarówno gwiazdy, jak i ich fankluby coraz częściej spotykają się z surową cenzurą i poważnymi konsekwencjami, jeśli zaczynają krytykować chińskie władze.

Na początku września jedna z najwybitniejszych chińskich aktorek, Zhao Wei, została niemalże całkowicie wymazana z chińskiego Internetu. Natomiast jej fanpage został usunięty z Weibo, a jej filmy i programy telewizyjne z chińskich platform streamingowych.

Użytkownicy mediów społecznościowych byli również cenzurowani, gdy próbowali dyskutować o Zhao, która wystąpiła w takich filmach jak My Fair Princess i Shaolin Soccer. A do tego zasiadała w jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2016 roku.

Chińska gazeta państwowa The Global Times poinformowała, że ​​nie podano żadnego oficjalnego powodu. Jednak odniosła się do historycznych zarzutów dotyczących niewłaściwego postępowania finansowego wobec Zhao i jej męża.

Kilka tygodni wcześniej podobny los spotkał jednego z byłych kolegów Zhao – aktora Zhanga Zhehana – którego usunięto z Internetu po tym, jak pojawiły się jego zdjęcia w kontrowersyjnej japońskiej świątyni Yasukuni.

Na początku września aktorka Zheng Shuang również została napiętnowana i ukarana grzywną w wysokości 46 milionów dolarów za uchylanie się od płacenia podatków. Znana powszechnie z serialu telewizyjnego „Meteor Shower” opublikowała w mediach społecznościowych długie oświadczenie, w którym przeprasza za „negatywny wpływ” jej działań na społeczeństwo. Niemniej jednak chińskie władze zabroniły stacjom telewizyjnym emisji programów Zheng i zatrudniania jej do przyszłych produkcji.