Koniec Muzyki Google Play

Koniec Muzyki Google Play

Google coraz mocniej chce, aby użytkownicy korzystali z funkcji premium serwisu Youtube. Kolejnym krokiem, który ma nakłonić – choć w tym przypadku mowa raczej o przymusie – użytkowników do skorzystania z Youtube Premium jest wycofanie wsparcia dla aplikacji Muzyka Google Play. Program już wkrótce zniknie z oficjalnych źródeł.

Wiadomość dla wielu przykra, choć raczej spodziewana.

Już kilka miesięcy temu pojawiły się pogłoski, że firma Google zamierza stopniowo zacząć wycofywać się z wspierania aplikacji. Teraz, gdy jest to już oficjalnie pewne, warto dowiedzieć się, jak wyglądać będzie omawiany proces.

Z początkiem września w aplikacji Muzyka Google Play zostanie zablokowana możliwość zamawiania albumów w formie przedsprzedaży. Kolejne funkcje będą usuwane systematycznie i stosunkowo szybko. Według planów Google’a całkowite zaprzestanie wsparcia dla Muzyki Google Play ma nastąpić pod koniec bieżącego roku. Dokładna data nie została jeszcze podana, jednak nie wykluczone, że do wyłączenia aplikacji na dobre dojdzie już w listopadzie.

Youtube Music jako alternatywa

Sprawa jest dla wielu osób o tyle przykra, że Muzyka Google Play była aplikacją stosunkowo lubianą i popularną, wykorzystywaną przez wielu użytkowników. Pytanie więc, jak w roli jej zastępcy sprawdzi się Youtube Music.

Google zapewnia jednak, że dołoży wszelkich starań, by zapewnić użytkownikom możliwość bezproblemowego przeniesienia biblioteki z Muzyki Google Play do Youtube Music. Firma gwarantuje, że wszelkie playlisty, rekomendacje czy utwory przesłane przez użytkownika będzie można zsynchronizować między aplikacjami za pomocą jednego kliknięcia. Przypomina także, że aplikacja Youtube Music oferuje w tej chwili dostęp do blisko 70 milionów kawałków muzycznych.

Niewykluczone jednak, że dla niektórych użytkowników takie deklaracje okażą się niewystarczające. Wielu z nich doceniało bowiem nie tylko bibliotekę wycofywanej aplikacji, ale i jej design i prostotę korzystania z niej. Ci, którym pod tym względem nie podpasuje oferta Youtube Music zapewne przejdą do konkurencji.