Polski system do wczesnego wykrywania pożarów z kosmosu

Polski system do wczesnego wykrywania pożarów z kosmosu

W Białymstoku firma SmokeD tworzy niezwykłe oprogramowanie do wczesnego wykrywania pożarów z kosmosu. Rozwiązanie jest już wykorzystywane w Polsce i jest bardzo doceniane. Sztuczna Inteligencja stworzona w Białymstoku spodobała się amerykanom, którzy chcą zainwestować w niezwykły polski algorytm. 

Sztuczna Inteligencja w Lasach Państwowych

SmokeD działa już w aż osiemdziesięciu nadleśnictwach należących do Lasów Państwowych. Informacja o zaawansowanej polskiej technologii rozniosła się po całym świecie i teraz Stany Zjednoczone zwróciły na nią uwagę. Obecnie testowany jest przez największe organizacje stanowe i federalne w USA. Jeden z największych koncernów energetycznych z Arizony również chce wypróbować polską sztuczną inteligencję.

Polskie rozwiązanie w Arizonie

Salt River Project jeden z największych operatorów energetycznych z Arizony, który zaopatruje mieszkańców stanu w prąd, pragnie wykorzystać polską technologię do monitorowania groźnych dla infrastruktury energetycznej sytuacji. Dotychczas koncern miał problem z przechylającymi się na linie wysokiego napięcia drzewami oraz pożarami. Technologia z Białegostoku pomoże wykrywać takie zdarzenia i reagować, zanim dojdzie do uszkodzenia przewodów. Technologia z pewnością świetnie sprawdzi się na terenach, gdzie jest bardzo sucho i wietrznie. 

Niezwykła technologia od SmokeD – kim są?

Firma SmokeD powstała zaledwie rok temu, jednak jej założyciele Rafał Łapczyński i Artur Matuszczak sztuczną inteligencją zajmują się od lat. Postanowili jednak stworzyć system wczesnego wykrywania pożarów, a słowo zamienili w czyn. Co istotne ich autorki algorytm jest w stanie bezpośrednio wysłać zawiadomienie o pożarze odpowiednim służbom. W tym roku wprowadzili zaawansowany monitoring terenu z dronów. Czujniki zamontowane na nich potrafią wykryć zagrożenie aż z piętnastu kilometrów. Alert o pożarze jest wysyłany do specjalnej aplikacji, dzięki czemu straż pożarna, czy inna ochrona przeciwpożarowa może zareagować szybko.