Nowy kabel do transmisji danych na plaży w Bude

Nowy kabel do transmisji danych na plaży w Bude

Nowy, podmorski, transatlantycki kabel komunikacyjny został rozłożony na plaży w Kornwalii. Kabel przepływu danych Google, zwany Grace Hopper, pojawił się we wtorek w Bude. Jak donosi przedstawiciel Google, po uruchomieniu kabel będzie w stanie obsłużyć 17,5 miliona osób jednocześnie przesyłających wideo 4K.

Kabel został ułożony między Nowym Jorkiem w Stanach Zjednoczonych, Bilbao w Hiszpanii i Bude w ciągu kilku miesięcy. I oczekuje się, że będzie działał już w 2022 roku. Kabel jest częścią linii „nowej generacji”, które łączą kontynenty wzdłuż dna oceanu.

Mało tego, kable linii „nowej generacji” oferują też dodatkowy poziom bezpieczeństwa poza tym, który jest już dostępny w publicznym Internecie. Google nazwał swój wynalazek „Grace Hopper” – na cześć amerykańskiego informatyka i kontradmirała marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

Ten gigantyczny kabel ma około 7000 km długości. I jest czwartym prywatnym podmorskim kablem do transmisji danych, który przesyła 98% międzynarodowego ruchu internetowego na całym świecie. Kabel próbowano już położyć w Bude wcześniej – w lipcu. Jednak próba zaliczyła fiasko z powodu złych warunków pogodowych. Dlatego pojawił się dopiero na początku września.

Google poinformowało, że od 2003 roku jest to jeden z pierwszych kabli podmorskich łączących Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Jego zadaniem jest też zapewnienie połączenia innemu nowemu kablowi, który będzie łączył Europę i Afrykę. Tak więc, jak można zauważyć, nowy kabel będzie miał więcej zastosowań.

Jayne Stowell, która nadzoruje budowę podmorskich projektów kablowych Google, oznajmiła, że kabel ten jest bardzo potrzebny szczególnie dla połączenia z Wielką Brytanią. Powodem jest fakt, że większość kabli z Wielką Brytanią została położona na początku 2000 roku, a ostatni z nich pojawił się w 2003 roku. Kable te mają swoją datę przydatności i zużywają się zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i technologicznym. Z tego względu stare kable nie są w stanie zaspokajać potrzeby do utrzymania wszystkich osób online 24/7.

Co więcej, nowy kabel składa się z 16 par włókien, podczas gdy starsze mają maksymalnie 8 par. Dzięki temu nowemu rozwiązaniu 17,5 miliona osób będzie mogło jednocześnie przesyłać filmy 4K. Na położenie kabla wybrano Bude, ponieważ jest to chroniona plaża, która znajduje się w pobliżu wielu niezbędnych elementów infrastruktury naziemnej.