Maseczka ochronna wykrywająca Covid-19?

Maseczka ochronna wykrywająca Covid-19?

Technologia w służbie człowieka! Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), oraz Harvardu opublikowali niedawno eksperymentalne narzędzie do wykrywania wirusa Sars-Cov-2. Maseczka ochronna zaprojektowana przez zespół badaczy została wyposażona w biosensor, który wykrywa cząsteczki wirusa.

Biosensor wykrywający wirusy

Prace nad wykonaniem kompaktowej wersji urządzenia wykrywające wirusy trwały na długo przed wybuchem światowej pandemii Sars-Cov-2. Jak to bywa z naukowcami, również pracownicy MIT i naukowcy z Harvardu szybko dostosowali cel swoich badań do aktualnych warunków. W ten sposób powstała wyjątkowa maseczka z biosensorem, który sygnalizuje obecność koronawirusa.

Wystarczy, że uruchomisz sensor, by po około 90 minutach wiedzieć, czy jesteś osobą zakażoną, czy nie. W ten sposób można uniknąć wszelkich badań diagnostycznych, a wynik można poznać bez wychodzenia z domu i narażania innych na kontakt z osobą potencjalnie zakażoną.

Zastanawiacie się pewnie, ile kosztuje taki wynalazek? Okazuje się, że niewiele. Maski nie zawierają w sobie elektroniki i składają się z tanich materiałów. Na przykład wynik testu ukazuje się na papierze. Twórcy tego pomysłu porównują maseczki z biosensorem do popularnych obecnie testów PCR i testow antygenowych. Według naukowców maseczki są połączeniem skuteczności i szybkości tych dwóch metod badania na obecność wirusa Sars-Cov-2.

Zastosowanie odkrycia w przyszłości

Być może nie jest konieczne, byśmy wszyscy posiadali tego rodzaju maseczki ochronne, jednak sama technologia może mieć ogromne znaczenie dla osób pracujących w kontakcie z groźnymi patogenami. Zaprojektowanie specjalnych ubrań ochronnych, które będą sygnalizowały obecność wybranego wirusa lub toksyny, znacznie podniesie bezpieczeństwo tych osób.