Jak wybrać odpowiedni smartwatch?

Jak wybrać odpowiedni smartwatch?

Smartwatche to dzisiaj jeden z najnowszych trendów w technologii zegarków. Liczba modeli stale rośnie, dlatego coraz trudniej określić, który z nich jest najlepszy i jak znaleźć ten odpowiedni dla nas.

W celu ułatwienia podjęcia decyzji przedstawiamy głównych funkcji, o których warto pomyśleć, zanim postanowimy wydać pieniądze na inteligentny zegarek.

Zgodność z urządzeniem mobilnym

Najważniejszą cechą przy wyborze najlepszego smartwatcha jest kompatybilność z naszym urządzeniem mobilnym. Połączenia zazwyczaj nawiązywane są przez Bluetooth. Jednakże kompatybilność różni się w zależności od systemu operacyjnego. Wiele smartwatchy, takich jak Sony SmartWatch 3 i LG Watch Urbane, korzysta z Android Wear. A to oznacza, że ​​mogą komunikować się z telefonami z Androidem.

Jedną z alternatyw może być tutaj Apple Watch, który łączy się z urządzeniami z systemem iOS, czyli z iPhonem i iPadem. Istnieją również produkty takie jak Pebble i Alcatel OneTouch. Te dwa działają zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Odbieranie połączeń

Różne zegarki reagują na wezwania na różne sposoby. Sony Smartwatch 3 umożliwia użytkownikowi odbieranie i odrzucanie połączeń na zegarku, ale aktywuje głośnik i mikrofon lub słuchawki do rozmowy. Z kolei takie, jak Apple Watch, umożliwiają użytkownikom odbieranie i prowadzenie rozmów bezpośrednio z zegarka, pozostawiając telefon w torbie lub kieszeni.

Powiadomienia

Inną przydatną funkcją smartwatchy, poza informowaniem o czasie, jest wyświetlanie powiadomień z telefonu. Dzięki temu nie musimy wyciągać telefonu z kieszeni. Smartwatch wyświetli alerty dotyczące e-maili, spotkań w kalendarzu, Facebooka i Twittera itd. Niektóre zegarki, w tym Apple Watch, pozwalają nawet odpowiadać bezpośrednio za pomocą zegarka.

Aplikacje mobilne

Większość zegarków ma również sklepy z aplikacjami. Tym sposobem możemy pobrać apki jak Instagram, Yelp i Evernote. Jedną z głównych różnic między smartwatchami jest to, że mają różną dostępność aplikacji. A więc jest to dobry sposób na określenie, który smartwatch jest dla nas najlepszy. Apple ma największą liczbę aplikacji. Natomiast w sklepie Pebble znajdziemy ponad 6000 aplikacji.

W przypadku Androida do gry wchodzą aplikacje dostępne na Google Play. Unikalne funkcje obejmują m.in. możliwość sterowania systemem dźwiękowym za pomocą kilku dotknięć albo przejście przez ochronę lotniska, mając kartę pokładową na smartwatchu.

Monitorowanie e-zdrowia

Jeśli kochamy fitness, być może dobry będzie smartwatch z funkcją trackera fitness. Niektóre zegarki mają wbudowany GPS. Należy do nich Sony SmartWatch 3. Z kolei Apple Watch ma wbudowany monitor pracy serca. Dużo smartwatchy nie jest fabrycznie wyposażona w funkcje monitorowania kondycji. Aczkolwiek większość z nich umożliwia pobranie aplikacji fitness do biegania lub jazdy na rowerze.

Jeśli więc planujemy zakupić smartwatch, najpierw powinniśmy się dokładnie zastanowić, w jaki sposób zamierzamy z niego korzystać.