Amerykanie testują internet kwantowy

Amerykanie testują internet kwantowy

Dotychczas internet kwantowy był jedynie teorią. Mimo, iż zwolennicy teorii spiskowych twierdzili, że jest to poziom sieci jeszcze głębszy od Deep Webu, a nawet że rządy przetrzymują w nim samoświadomą istotę AI i informacje o kosmicznych technologiach, oficjalnie pozostawał on jedynie w sferze domysłu. Aż do teraz. Naukowcy z USA właśnie poinformowali, że rozpoczęli testowanie sieci kwantowej.

Ambitne plany Amerykanów

Departament Energii Stanów Zjednoczonych przedstawił planyuruchomienia sieci kwantowej. Miałby to być internet superszybki, a przede wszystkim niemożliwy to zhakowania, co znacznie poprawiałoby komfort korzystania i bezpieczeństwo zarówno cywili, jak i instytucji rządowych. Ostatnie kilka lat pokazało bowiem, że zarówno Rosja, jak i Chiny są w stanie wykorzystać internet do osiągnięcia własnych celów politycznych.

Czym jest internet kwantowy i dlaczego jego wynalezienie byłoby takie ważne?

Prawa omawianego typu sieci opierają się na fizyce kwantowej, a przede wszystkim na zjawiskach splątania i superpozycji kwantowych. Zgodnie z pierwszym z wyżej wymienionych zjawisk, dwie cząstki są ze sobą nierozerwalnie połączone, nawet jeśli dzieli je nieskończona odległość. Natomiast superpozycja kwantowa oznacza, że cząstka może znajdować się jednocześnie w dwóch niezależnych od siebie stanach.

Jedną z najważniejszych cech takiej sieci jest jej bezpieczeństwo. Gdy informacja wysłana w internecie kwantowym zostanie przechwycona przez nieuprawnioną osobę, zostanie natychmiast usunięta, a nadawca i odpowiedni odbiorca dowiedzą się o ataku. Z tego też powodu internet kwantowy budzi w ostatnich latach olbrzymie zainteresowanie wśród światowych mocarstw.

Na razie testy internetu kwantowego są w bardzo wczesnym stadium, lecz wiadomo już, że będą kontynuowane. W kolejnych krokach naukowcy postarają się wysłać za jego pośrednictwem splątane fotony między obiektami znajdującymi się w tym samym mieście, a także w dwóch różnych miejscowościach. Na koniec wypada jednak nieco ostudzić optymizm – prawdopodobieństwo uruchomienia internetu kwantowego w ciągu najbliższych kilku lat jest minimalne.